Zumba fitness

 

Jak se k nám Zumba® dostala?

  Zumba® vznikla v Kolubii, fitness trenérem Betem Perezem, který si na svoji hodinu aerobiku zapoměl kazetu s písničkami. Proto neváhal a vytáhl kazetu s latinskými rytmy, kterou vozil v autě. Rozhodl se tedy hodinu improvizovat v latinských rytmech. Lidem se tato hodina velmi zalíbila, bezvadně se bavili a požádali ho, aby takových hodin vedl více. Tyto hodiny se staly pravidelnými lekcemi a velmi oblíbenými. Když se Beto přestěhoval do USA, také tam vyučoval své hodiny s latinskými rytmy, protože se staly populárními, seznámil se s obchodníky Albertem Perlmanem a Albertem Alghionem a v roce 2001 vytvořili značku Zumba® a nový fitness styl, který si získává příznivce po celém světě a stal se hitem v oblati fitness. V současné době Zumba čítá kolem 110 000 instruktorů a je téměř v 80ti zemích světa. Do ČR se Zumba® dostala dostala v roce 2008 a pod vedením Daniely Česnekové probíhá školení Zumba® instruktorů.

Co je Zumba®?

Některým možná může připomínat aerobik, ale po pár minutách zjistíte, že Vás čeká něco úplně jiného. Hodina Zumby Vás díky pozitivních latinských melodiích zahřeje na duši a zvedne Vám náladu. Zumba Vás naplní natolik endorfiny, že ještě budete plni několik následujících hodin. Pro většinu se stane až závislostí! :)
Zumba fitness spojuje základy aerobiku, tance a spontánní zábavy, kterou zažíváte na party, večírkách, atd. Používá se specifická hudba. Základ tvoří latino tance, zvláště pak salsa, samba, merengue, batchata, quebradita, chacha, reggaeton, belly dance, latin hip hop, cumbia atd. Zumba seznamuje sportovce a tanečníky se základními kroky nejen latino tanců, ale také orientálních, národních atd.

Na hodinu může přijít každý, který se chce odreagovat a užít si skvěle hodinu cvičení. Kroky jsou jednoduché a nemusí te se je doma učit! Stačí se nechat unést hudbou a pozorovat instruktora.

Jak probíhá hodina?

Na začátku každé hodiny musíme rozehřát tělo a připravit ho na zátěž. Tomu říkáme warm up, který je velice důležitý! Bez zahřátí bysme si mohli způsobit třeba nepříjemný úraz. Zahřejeme tedy různé svalové skupiny na těle a rozpohybujeme je ve středním tempu.

Po zahřátí následuje samotná hodina tance, plná spousty choreografií a latinských rytmů. Pod vedením certifikovaných lektorů bude Vaše hodina zaplněna správnými cviky Zumby, Beto Perez totiž upravil základní kroky tanců tak, aby byly snazší pro všechny. Proto profesionální tančník latinskoamerických tanců, který si myslí, že zumba školení a certifikát nepotřebuje, se opravdu mýlí!

Instruktor by podle Beta Pereze neměl používat mikrofon, ale měl by využívat cueing, což jsou neverbální pokyny, naznačování a jiné posunky. Tím instruktor nenaruší písničku, kterou si chcete poslechnout a užít bez narušení!

Na konci každé hodiny je závěrečné protahování (cool down), kde tělo pomalu uklidníme a protáhneme. Také cool down je velice důležitý, stejně jako warm up! Proto byste neměli z hodin odcházet dříve, než proběhne cool down.

Proč vlastně vyrazit na hodinu Zumby?

Zumba Vám nabídne spoustu tanečních stylů, u každého z nich zapojíme jinou svalovou skupinu. Také některé pohyby přeháníme, tím se na hodinách bavíme a je tam skvělá atmosféra. Samotné slovo pocházi ze zumbare-bavit se! V průběhu tancování zapojuje instruktor posilovací cviky, díky nimž posílíme a vytvarujeme různé partie těla. Střídají se pomalé a rychlejší tempa, tím spalujeme mnohem více kalorií, než na bežných vytrvalostních lekcí. Na jedné hodině spálíme až 1000 kcal.

Abychom správně cvičili a hubli, je nutné dodržovat správnou tepovou frekvenci. Ta se ale samozřejmě liší u každého z nás. Nevíte li si rady, instruktor Vám s určením tepové frekvence rád poradí, podle toho, zda chcete hubnout, nebo si jen zacvičit.

Nekoukejte nikdy na instruktorovou frekvenci, jeho fyzická kondice je jinde než Vaše. Instruktor má již kondici dávno výrazně vybudovanou díky pravidelnému cvičení a v momentě, kdy vy sotva popadáte dech, instruktor může zpívat a je bezproblémově v zóně aerobní. Platí zásadní pravidlo - naslouchejte vlastnímu tělu.

Zumbu vymyslel právě muž, Beto Perez z Kolumbie, takže se muži nestyďte a vyražte na hodinu!!!

 

Co s sebou na první lekci?

Určitě pohodlnou a pevnou obuv, pohodlné oblečení (lepší je top, tílko apod., budete se potit), dostatek tekutin a podle potřeby ručník na utření potu. Také si můžete vzít penízkový šáteček :)

 

Další druhy Zumby:

Tyto lekce smí vést pouze instruktoři, kteří absolvovali oficiální kurz Zumba® fitness.

Zumba Gold®
Určena pro starší lidi, nebo pro osoby fyzicky méně zdatné (obézní), kde fyzická stránka vyžaduje mírnější přístup.

Zumba Toning
Hodina plná tanečních prvků, tentokrát s přídavkem cviků na posilování. Používají se činky, které imitují rumba koule.

Aqua Zumba
Zumba party v bazénu. Instruktor je na břehu a předvádí pohyby cvičencům ve vodě.

Zumbatomic®
Sportovní program, připravený pro děti od 4-12 let s hravými prvky.